W dniach 21-25 października nasza szkoła przyłączyła się do akcji CodeWeek 2024.
CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach, której państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
To największe programistyczne wydarzenie w Europie, którego głównym założeniem jest poszerzenie kompetencji uczniów z obszaru kodowania i programowania. Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie i nauczyciele rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą.
Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Praca w zespołach, szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić kompetencje społeczne.
Na zajęciach w naszej szkole uczniowie szyfrowali i odkodowywali zapisane informacje, odkodowywali zaszyfrowaną grafikę oraz uczestniczyli w zajęciach nauki kodowania gier komputerowych. Celem zorganizowanych zajęć było pokazanie, że kodowanie nie jest takie trudne i może być wspaniałą zabawą.
Nauczyciele informatyki kodowali od poniedziałku do piątku /i nie tylko/ na wybranych stronach internetowych wskazując uczniom dogodne narzędzia do programowania i kodowania https://code.org/ , http://www.kodable.com/, https://lightbot.com/flash.html, https://blockly.games/, https://scratch.mit.edu/, https://www.python.org/, https://pkc.ose.gov.pl/courses/spacjusz/index.html
Kodowanie odbywało się według następującego harmonogramu:
1. Poniedziałek- kodowanie na lekcjach przedmiotów przyrodniczych (chemia, fizyka, geografia, biologia, przyroda).
2. Wtorek - kodowanie na lekcjach przedmiotów humanistycznych (historia, j. polski, wos).
3. Środa – kodowanie na lekcjach matematyki, nauczanie wczesnoszkolne i przedszkolne.
4. Czwartek – aktywne kodowanie na lekcjach wf.
· Gry terenowe
· Podchody na placu szkolnym
5. Piątek – kodowanie na lekcjach- Religii, Muzyki -np. znajdź nutki i zagraj na cymbałkach oraz świetlica.
6. Lekcje wychowawcze- zgodnie z planem.
W tym czasie również przedszkolaki, Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Myśliszewicach podejmowały wiele ciekawych aktywności, rozbudzały swoją wyobraźnię, szukały rozwiązań oraz wyciągały wnioski podczas wspólnej zabawy. Dzieci zaznajomiły się z różnymi narzędziami do kodowania i chętnie uczestniczyły w zabawach.
#CodeWeek2024 #Programowanie, #Zabawa